ZLÍN – Tak, jako má svá pravidla výběr sjezdových lyží, není radno si bezmyšlenkovitě vybrat ani snowboard. Kdo nezvolí správně, užij si na svahu spíš trápení než radost z jízdy. Roli hraje mnoho aspektů. Zda jste začátečník, nebo pokročilý jezdec, ale i to, jaký styl je vám blízký.
Začátečník volí kategorii All-mountain
Zjednodušeně se dá říct, že snowboardy lze zařadit do dvou základních skupin – „all-mountain“ a „freestyle“. Ve skutečnosti jich existuje více, například ještě „freeride“ či „carving“. All-mountain snowboardy jsou určeny pro jízdu na sjezdovce či v neupraveném terénu. Freestyle zase výhradně pro jízdu ve snowparcích. Je koncipován tak, aby se s prknem daly dělat různé triky. Pokud ale se snowboardem teprve začínáte, měli byste sáhnout po prknech kategorie „all-mountain“- Bez ohledu na to, že se chcete propracovat ke skokům. Nejprve je třeba zvládnout základy, a na to je nejlepší tento typ snowboardu.
All-mountain snowboardy jsou obecně delší než freestylové a lze je považovat za univerzální. Zvládnete na nich sjet sjezdovku, volný terén i provést pár skoků ve snowparku. Freestylové jsou už specifičtější. Obvykle jsou širší než jiná prkna. Jejich tvar (kratší špička a patka) usnadňují rotace. Prkno se lépe ovládá, což je při skocích a tricích docela důležitá vlastnost.
Pro úplnost ještě uveďme, že snowboardy kategorie „freeride“ jsou ideální pro jízdu v prašanu, zatímco carvingové snowboardy ocení milovníci agresivní a rychlé jízdy. Jsou ale natolik tvrdé, že pokud byste na takovém prkně chtěli skákat, moc vám to nepůjde.
Délka a šířka jsou důležité
Když už víte, po jakém typu prkna sáhnout, měli byste se zaměřit na jeho délku a šířku. Pro jízdu na sjezdovce je vhodné si pořídit snowboard o 15 až 20 cm kratší, než je vaše výška. Špice by vám měla sahat někam mezi bradu a nos. Freestylová prkna je lepší vzít o něco kratší, klidně o 20 až 25 cm menší, než je vaše výška. A jestliže preferujete jízdu v hlubokém sněhu mimo sjezdovku, můžete naopak zvolit o něco delší. Třeba o 10 až 15 cm kratší, než je vaše výška.
Co se týká šířky, bota by ve špici i patě neměla přesahovat prkno více než jeden či dva centimetry. Pokud máte boty velikosti 44 a více, poohlédněte se po širších prknech. Jsou označena slovem „wide“. Právě špatná šířka snowboardu bývá častou chybou. A ta se vám vymstí už při první jízdě. O příliš přesahující boty budete v obloucích „zakopávat“ a budete věčně padat na zem.
Tvrdost a tvar
Důležitým parametrem je i tuhost prkna neboli flex. Začátečník by měl zvolit měkčí prkno. Je dobře ovladatelné, a navíc dokáže odpustit nějakou tu chybu. Pokud ale hodláte jezdit rychle, měli byste raději zvolit prkno tužší. Vysoký flex bude lépe držet na hraně a podrží vás i na ledových plotnách. Počítejte ale s o něco vyšší cenou než v případě měkčího prkna. Co se týká tuhosti, berte v potaz také svou hmotnost. Těžším lidem budou lépe vyhovovat tužší snowboardy, lehčím pak měkčí.
V neposlední řadě můžete sledovat i tvar prkna. Na sjezdy jsou vhodnější snowboardy s označením „directional“. Mají jasně definovanou špičku i patku. Tvar typu twintip je symetrický a je ideální pro zábavnou jízdu. S tímto prknem totiž budete lépe zvládat různé triky.
Možná se vám může zdát, že výběr vhodného snowboardu je věda. Pokud si s tím nechcete dělat zbytečně těžkou hlavu, přijďte do AVEX SKI ve Zlíně. Tady vám s výběrem rádi pomůžeme.