ZLÍN – Skialpové lyžování zažívá v posledních letech velký boom. Horská turistika spojená se sjezdy v čerstvém prašanu láká čím dál více lidí. O tom, zda pro vás bude túra na skialpech skvělým zážitkem, nebo hororovou cestou, kdy budete počítat každý metr, do velké míry rozhodují stoupací pásy neboli skiny. A nejde jen o jejich správný výběr, ale i následnou péči. Doby, kdy vikingové připevňovali pod lyže tulení pásy, aby se mohli snadněji pohybovat ve sněhu, je dávno pryč. Výroba tuleních pásů byla ukončena někdy kolem roku 1930. Dnes se stoupací pásy vyrábějí ze srsti mohérových koz. Některé skiny jsou čistě přírodní, jiné se vyrábějí v kombinaci se syntetickým materiálem. Mohérovo-nylonové pásy jsou odolnější a ve stoupání drží lépe než čistě přírodní. Pokud investujete do kvalitních skinů, vydrží vám na 60 až 100 výstupů, v závislosti na náročnosti terénu.
Správný výběr je základ
Abyste si skialpining užili, musíte sáhnout po správných skinech. V tomto ohledu je nejlepší spolehnout se na profesionály, v AVEX SKI vám rádi poradíme. Závisí totiž na mnoha okolnostech – jak zkušení jste, zda se budete pohybovat hlavně ve vyšlapaných stopách, nebo ve volném neupraveném terénu, jaké máte lyže a jak dlouhé túry plánujete.
Lepicí, nebo makromolekulární?
Existují dva typy skinů na skialpy – lepicí a makromolekulární. Každý typ má své plusy i minusy. Lepidlo u nalepovacích pásů je sice třeba čas od času obnovit, ale díky tomu vám déle vydrží. Makromolekulární pásy fungují i za hodně nízkých tepot, nepotřebujete k jejich uchování ochranné fólie a lze je při nízké teplotě vyprat v pračce. Po čase se ale může makromolekulární vrstva v oblasti hrany oddělit od pásů, což znamená jejich definitivní konec. Další alternativu představuje hybridní lepidlo. Dobře drží a nezanechává žádné stopy. Na odstranění nečistot si vystačíte jen s vodou.
Myslete na zadní kolečka
Nikdy nevíte, co se během vaší túry přihodí. Můžete někde pásy poničit nebo vám jednoduše přestanou lepit v té nejhorší situaci. Pro takový případ je vždy dobré mít u sebe sprej na obnovu lepidla. Manipulace s ním je snadná a zvládnete to i v terénu. Další alternativou je mít u sebe náhradní pár skinů. Mějte ho ale někde v teple, třeba pod bundou.
Jak a kdy pásy nasadit
Aby pásy dobře držely, je nutné je lepit suché a měly by mít pokojovou teplotu. Lyže mohou být klidně studené z venku, ale skluznice musí být suchá a čistá. Ideální je nalepit pásy těsně před výšlapem.
Když pásy nepotřebujete, složte je na polovinu se síťkou mezi lepicími plochami a uschovejte do originálního obalu.
Po túře je nutné skiny dobře vysušit. Jestliže je lepidlo mokré, můžete pásy sušit krátce i v rozlepeném stavu, ale jen po nutnou dobu. Prach, který by na lepicí plochu sedal delší čas, by skiny znehodnotil. Při sušení se také vyhněte příliš vysokým teplotám a přímým slunečním paprskům. Nechejte pásy vysušit třeba přehozené přes židli, ideálně složené na polovinu na síťce.
Pečlivá péče se vyplácí
O stoupací pásy musíte dobře pečovat, jinak se vám může stát, že se vám na ně bude lepit sníh. Udělejte si malý test a před túrou na pásy nalijte trochu vody. Pokud se na pásech budou tvořit kapky, je vše v pořádku. Pokud ne, ošetřete je impregnačním sprejem.
Po návratu z nich odstraňte hrubé nečistoty, jako je jehličí a podobně. Udělejte to, dokud jsou pásy vlhké. Jakmile se zahřejí, už to nepůjde.
Jestliže už skiny dobře nelepí, obnovte lepicí vrstvu pomocí speciálního přípravku.
Nikdy je po návratu nenechávejte na lyžích, ale pečlivě přeložte k sobě a vložte mezi ně ochrannou síťku. Pokud by se lepidlo slepilo k sobě, mohlo by se zela zničit. Nemluvě o složitém rozlepování.
Správný tvar
Aby pásy dobře fungovaly, je třeba dbát na jejich správný tvar. Někdy musíte pásy trochu upravit. Jejich šířka by měla být o 4 až 6 mm menší než lyže. Hrany musejí zůstat volné. Na konci lyže je pak potřeba zachovat volný prostor mezi patkou a pásem alespoň 8 až 10 mm. Na úpravu pásů existují speciální řezací sady, poradíte si ale i se zalamovacím nožem.
Pro lepší skluz lze pásy namazat tuhými vosky nebo sprejem. Pokud to jde, nevoskujte skiny na lyžích. Vyvarujete se tak problémům, že lepidlo zůstane po vyvinutém tlaku na skluznici.