Słownik terminów, Strona 2

A C E F G M P R S T

Early rise

Jedná se v podstatě o jiné marketingové označení rockeru. Lyže s early rise mají kratší camber a začínají se zvedat dříve. Někdy však mívá early rise výraznější stoupání než rocker.

FIS

Mezinárodní lyžařská federace (francouzsky Fédération internationale de ski et de snowboard, česky doslovně Mezinárodní lyžařská a snowboardingová federace, zkráceně FIS) je hlavní mezinárodní organizace lyžařských sportů sídlící ve švýcarském…

Flat

Zero camber. Lyže s flat camberem nemají žádnou komoru, tedy žádný camber. Flat camber bývá zpravidla kombinován s rockerem. Díky nulovému camberu jsou pak lyže ještě lépe ovladatelné v hlubokém sněhu a stále použitelné i v proměnlivých…

Flat tail

Lyže, které mají rocker nebo early rise pouze ve špičce, mívají někdy flat tail – plochou patku. Na camber v patce navazuje rovná plocha a až na konci lyže je patka mírně zvednutá. Tuto technologii mívají často big mountain, tvrdé lyže. Flat tail…

Flexe

Tuhost v ohybu = flex(e) = „tvrdost“ Je dána především vlastnostmi nosných vrstev a jádra a bývá jiná v přední části („špičce“ – nižší), středu (vyšší) a zadní části („patce“). U komerčních lyží je snaha co nejlépe se trefit do potřeb cílové skupiny…

GripWalk

Podrážka, se kterou se dá chodit, ale i lyžovat.  Neklouzat a alespoň maličko se zhoupnout! To by se to vykračoval. Tvrdá plastová podešev lyžařských bot na ledu, na betonu či na dřevěné podlaze teras a restaurací klouže. Kromě toho bez…

Montážní bod

Ryska na horní ploše nebo na bočnici, jež se má krýt se značkou poloviny délky podešve boty. Podle něj se montují a délkově nastavují vázání.

Pintail

Jde o zakončení patky, které se na konci lyže dramaticky zužuje. Ještě výrazněji, než je tomu v případě taperů. Napomáhá to snazší ovladatelnosti v hlubokém sněhu a lepší stabilitě v přímém směru.

Rádius

Konstrukční, tedy teoretická vypočtená hodnota poloměru pomyslného kruhu, který by vznikl podle krojení lyže. Většinou se udává jako jeden údaj (občas 2, výjimečně 3), ale tvar vykrojení až na výjimky není pravidelný (největší vykrojení ve špičce,…

Reverse camber

Reverse camber označuje negativní prohnutí lyží. Přiložíme-li lyže k sobě, budou se dotýkat pouze ve středu. Opačné prohnutí zaručuje nejlepší vztlak při jízdě v prašanu a snadnou ovladatelnost. Na tvrdém povrchu pak nemají takový přítlak ke sněhu a…

Reverse sidecut

Jedná se o opačné vykrojení lyže. Nejširší bod lyže je v jejím středu, naopak nejužší je lyže na špici a v patce. Jedná se o podobné pojetí jako u vodních lyží. Tento tvar se hodí pouze a jen do hlubokého prašanu. Lyže je hravá, snadno ovladatelná,…

Revoshock

Inovativní systém RevoShock tlumí nežádoucí vibrace. Při ostré jízdě na přemrzlém povrchu se budete cítit jistě a pohodlně.

ROCKER

O Rockeru mluvíme, když je kontaktní bod lyže se sněhem posunutý blíže ke středu. Zjednodušeně řečeno jde o velmi brzy zvednutou špičku nebo patku. Rocker byl do nedávna doménou prašanovek, potažmo freeridovek, proč nám jej však najednou začínají…

Servotec

Technologie Servotec tlumí nechtěné vibrace, takže řízení je agilnější v zatáčkách a stabilnější na rovinkách.

Sidecut

Vykrojení a rádius. Ani ta, na první pohled nejrovnější lyže, není úplně rovná. Hrana každé lyže z půdorysného pohledu kopíruje část kruhu (či oválu nebo jim podobnou křivkou – více pod heslem sidecut). Čím více je lyže vykrojená, tím menší…

Taper

Tapered tip a tail. Klasické lyže mají nejširší body umístěné co nejblíže vrcholům špičky a patky. V hlubokém sněhu, měkčím sněhu nebo také v krustě to způsobuje kousání a zařezávání lyží. Lyže do terénu a hlubokého sněhu mají většinou tyto…

Titanal

Kovové pláty - titanal U závodních sendvičových lyží je výztuha v podobě jednoho nebo raději dvou plátů titanalu nutností. U těchto lyží totiž vyšší hmotnost hraje spíše kladnou než zápornou roli. Pro freeridové nebo i pro tužší sjezdovkové lyže pak…

Torze

Tuhost ve zkrutu = torze Torze je nutná k vedení na hraně a držení na tvrdém povrchu. Závisí na materiálech příslušných částí lyže, ale dále také na průžezu lyže, tedy tloušťce a šířce. Příliš měkká lyže, především její špička, špatně vede a drží.

Twintip

Twintip je konstrukční princip a v přeneseném významu i lyže s patkou zahnutou podobně jako špička, s různou výškou. Na rozdíl od pozvolného zvedání rockeru má ohbí srovnatelné se špičkou. Vyskytuje se u lyží do terénu a především u freestylovek,…

Wgórę